Get Adobe Flash player

عضویت در خبرنامه

اخبار و آموزشهای حسابداری را در ایمیل خود دریافت کنید...

تبلیغات

نرم افزار حسابداری فراپیام

تبلیغ در ایرانحسابدار

ورود کاربران

اخبار اقتصادی

RSS

حاضرین در سایت

ما 449 مهمان آنلاین داریم

امروز

پنجشنبه, 27 مهر 1396
خانه آموزش حقوق و دستمزد هرآنچه باید یک کارمند بداند - یازده بند کاربردی از قانون کار

اطلاعیه های ایران حسابدار ...

- به کانال تلگرام ایرانحسابدار بپیوندید و از آموزشها بر روی موبایل استفاده کنید.

https://telegram.me/iranhesabdari

- با ثبت ایمیلتون در بخش خبرنامه از آخرین اخبار و آموزش ها مطلع شوید.

نرم افزار حسابداری فراپیام

میانگین امتیار کاربران: / 14
ضعیفعالی 

در این مطلب می خواهیم 11 بند و ماده از قانون کار ر, بصورت خلاصه مطرح کنیم که برای همه اعم از کسانی که برای مجموعه هائی مشغول به کار هستن تا مسئولین حقوق و دستمزد که وظیفه محاسبه و پرداخت حقوق رو بر عهده دارند  مود استفاده می باشد.

اینکه چه مبالغی و با چه قوانینی باید در ازاء انجام کار مشخص کارکنان به ایشان پرداخت شود و همچنین کارکنان بدانند که به موجب فعالیت هائی که انجام می دهند توقع دریافت چه مبالغی رو از کارفرمایان داشته باشند.

1. میزان حداق حقوق و مزایا : حداق حقوق و مزایا در ابتدای هر سال توسط وزارت کار و امور اجتماعی اعلام می گردد.

2. ساعت کار استاندارد : در طول هفته 44 ساعت به ازاء کارهای معمولی و 36 ساعت به ازاء کارهای سخت و زیان آور می باشد، که عدد ماهیانه آن  176 ساعت بوده و کارفرما در خصوص میزان بکارگیری تعداد ساعات روزانه فعالیت کارمند می تواند با او توافق نماید، ولی نباید ساعات کار عادی از 44 ساعت در هفته بیشتر شود.


3. مرخصی: در کارگاه های دارای 10 نفر کارمند و بیشتر ، مرخصی سالیانه کارمندان 26 روز و متناسب با کارکر کارکنان می باشد و فقط 9 روز آن می تواند در سال ذخیره شود. مرخصی کارمندانی که به کارهای سخت و زیان آور اشتغال دارند30 روز کاری در سال است. در کارگاه های دارای 9 نفر و کمتر کارمند میزان مرخصی سالانه با حقوق 21 روز کاری بوده که کارمند فقط می تواند 5 روز آن را ذخیره نماید. در این قبیل کارگاهها مرخصی کارمندانی که به کارهای سخت و زیان آور اشتغال دارند 24 روز کاری در سال می باشد.

 

4. مرخصی زایمان و شیردهی: مرخصی زایمان برای کارمندان زن که به فرزندخود شیر می دهند. چنانچه زایمان یک یا دوقلو باشد 6 ماه و برای زایمان 3 قلو یا بیشتر یکسال می باشد. تایید شیردهی مادر به فرزند به عهده پزشک معتمد می باشد. در مورد زنان کارمندی که به فرزند خود شیر نمی دهند، مرخصی زایمان 90 روز و چنانچه زایمان 2 قلو یا بیشتر 104 روز خواهد بود. طبق ماده 78 قانون کار در کارگاههایی که دارای کارمند زن است کارفرما مکلف است به بانوان شیرده تا پایان دو سالگی پس از هر سه ساعت ، نیم ساعت فرصت شیر دادن بدهد این فرصت جزء ساعات کار آنان محسوب می شود.


5. فوق العاده نوبت کاری : در صورتی که نوبت کار کارمند در صبح و عصر واقع شود 10 درصد حقوق ماهانه خود را علاوه بر حقوق به عنوان فو ق العاده نوبت کاری دریافت خواهد کرد 2- در صورتیکه نوبت کار کارمند در صبح و عصر و شب واقع شود 15 درصد حقوق ماهانه خود ار علاوه بر حقوق به عنوان فوق العاده نوبت کاری دریافت خواهد کرد 3- در صورتیکه نوبت کار کارمند در صبح و شب یا عصر و شب واقع شود 22/5 در صد حقوق ماهانه خود ار علاوه بر حقوق به عنوان فوق العاده نوبت کاری دریافت خواهد کرد.


6. اضافه کاری : در شرایط عادی هر کارمند می تواند روزانه 4 ساعت اضافه کار انجام دهد 2- اضافه کار باید با توافق طرفین باشد 3- میزان فوق العاده اضافه کار 40 در صد اضافه بر مزد هر ساعت کارعادی می باشد. انجام کار در تعطیلات کاری بر خلاف قوانین کار می باشد مگر با ارائه دریاتف تعطیلی جایگزین از کارفرما.


7. بیمه : کلیه کارفرمایان ی مشول قانون کار جمهوری اسلامی ایران مکلف اند بر اساس قانون تامین اجتماعی و ماده 148 قانون کار نسبت به بیمه نمودن کارمندان واحد خود اقدام نمایند و در صورت استکناف با توجه به ماده 183 قانون فوق الذکر با آنها رفتار خواهد شد.


8. عیدی و پاداش : برابر مصوبه مجلس شورای اسلامی عیدی و پاداش کارمندانی که 12 ماه تمام اشتغال به کار داشته اند معادل 2 ماه آخرین حقوق می باشد منوط به این که از سقف 90 برابر حقوق مزد روزانه تجاوز ننماید. عیدی کارمندانی که کمتر از 12 ماه سابقه کار داشته باشند متنا سب با ماههای کارکرد آنان پرداخت می شود.


9. خدمت نظام وظیفه : خدمت نظام وظیفه و همچنین شرکت داوطلبانه کارمندان در جبهه از تاریخ 1369/12/15 تا 1383/3/8 جزء سنوات خدمت و کار آنان محسوب می شود مشروط به آنکه کارمند از همان کارگاه به خدمت اعزام شده و پس از پایان خدمت وظیفه نیز در همان واحد ادامه کار دهد.


10. پاداش بازنشستگی: پاداش بازنشستگی به میزان سالی 1 ماه آخرین حقوق می باشد و فقط در هنگام بازنشستگی کارمند ، از سوی کارفرما قابل پرداخت است.


11. اخراج و سنوات: در صورتیکه اخراج کارمندی مورد تایید مراجع حل اختلاف مقرر در قانون کار قرار گیرد، کارفرما مکلف است به نسبت هر سال سابقه کار معادل یک ماه آخرین حقوق کارمند را به عنوان حق سنوات به وی پرداخت نماید. کارمندانی که از کار اخراج می شوند باید به اداره کارو امور اجتماعی محل کار خود مراجعه و دادخواست رسیدگی دهند در صورتیکه اخراج مورد تایید واقع نشود ، کارفرما مکلف است کارمند را به کار بازگرداند.

سوالات خود را از از قسمت گوشه سمت راست سایت با مشاورین سایت مطرح نمائید.